Jak usunąć czekoladę z tapicerki?

czyszczenie tapicerki odkurzaczem

Dzieci jadące samochodem zwykle nie potrafią oprzeć się pokusie jedzenia w trakcie podróży. I nawet jeśli bardzo się starają, istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że przynajmniej część spożywanych przez nie smakołyków wyląduje na tapicerce auta. Jeśli będą to okruszki jedzonego właśnie chleba, uporanie się z nimi nie powinno być przesadnie skomplikowane. Jeśli jednak okaże się, że w centrum ich zainteresowania znalazła się czekolada, sytuacja zacznie się komplikować. Na szczęście, pozbycie się jej nie musi być wcale trudne.

Konsystencja a metody eliminacji czekolady

O charakterze podejmowanych przez nas działań przesądza co najmniej kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest konsystencja czekolady. Jeśli do niechcianego wypadku dochodzi latem, jest niemal pewne, że na tapicerce znajdzie się czekolada w swojej płynnej postaci. Błyskawiczna akcja ratunkowa może przynieść więcej strat niż korzyści, warto więc zastanowić się nad tym, czy nie pozwolić czekoladzie zastygnąć, aby mieć więcej szans na jej udane czyszczenie. Jeśli w dzień jest zbyt ciepło, może się okazać, że do akcji będziemy mogli przystąpić dopiero późnym wieczorem. Jeśli zależy nam na szybszej zmianie konsystencji czekolady, najlepszym rozwiązaniem będzie obłożenie tej części tapicerki, na której się ona pojawiła, kostkami wody.

Czas na czyszczenie

Gdy czekolada już zastygnie, można przystąpić do usuwania tej części plamy, której nie udało się jeszcze wgryźć w tapicerkę. Najlepszym narzędziem służącym do zeskrobywania czekolady jest tępy nóż, dobrze sprawdza się więc choćby metalowy nóż wykorzystywany na co dzień do masła. Im ostrzejszy jest nóź, tym większe jest ryzyko uszkodzenia tapicerki, lepiej więc nie sięgać po takie rozwiązanie.

Po zeskrobaniu większości czekolady możemy przystąpić do prania tapicerki, aby pozbyć się tych pozostałości, które zdążyły się w nią wgryźć. W tym przypadku najlepiej zaopatrzyć się w jeden ze sprawdzonych preparatów przeznaczonych do czyszczenia tapicerek. Może się wydawać, że jest to rozwiązanie narażające nas na dodatkowe koszty. Takie preparaty są jednak znacznie bezpieczniejsze niż domowe środki czystości, bo gwarantują, że już po praniu nie dojdzie do zmiany koloru tapicerki.

Korzystanie z preparatu powinno bazować na zaleceniach jego producenta. Te mogą różnić się między sobą w zależności od tego, z jakim środkiem czystości mamy do czynienia. Warto więc przestrzegać zasady mówiącej o tym, że należy dokładnie spryskać nim plamę, nie dopuszczając jednak do sytuacji, w której będzie ona mokra. Potem pozostaje już tylko sięgnięcie po szczotkę i pozbycie się resztek czekolady.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *