Jak wyczyścić uszy z woskowiny?

patyczek do czyszczenia ucha

Choć gromadząca się w uszach woskowina często kojarzy się nam z brakiem higieny oraz koniecznością jej dokładnego usuwania, w rzeczywistości jej obecność jest naturalnym zjawiskiem. Wydzielina chroni nasz przewód słuchowy, jest też cennym wsparciem dla błony bębenkowej. Jak zatem czyścić uszy z woskowiny i kiedy wkładać w tę czynność więcej wysiłku niż zazwyczaj?

Czym jest woskowina?

Woskowina jest gęstą wydzieliną o charakterystycznym lekko żółtym albo brązowym kolorze. Jej znakiem rozpoznawczym jest kwaśny odczyn i to właśnie on sprawia, że może w skuteczny sposób hamować rozwijanie się bakterii w przewodzie słuchowym. Wydzielają ją gruczoły łojowe i potowe, a tak sam wygląd woskowiny, jak i jej konsystencja to cechy uwarunkowane genetyczne. Najważniejszym zadaniem, jakie ma do spełnienia, jest czyszczenie ucha zewnętrznego. Woskowina chroni też uszy przed kontaktem z bakteriami oraz grzybami, nawilża przewód słuchowy i oczyszcza go ze złuszczonych komórek naskórka.

Kiedy i jak czyścić uszy?

Choć trwają kampanie na rzecz rezygnacji z takiego podejścia, nadal nie brakuje osób przekonanych, że uszy powinny być czyszczone z wykorzystaniem tak zwanych patyczków higienicznych. Trudno mówić też o tym, że rację mają osoby przekonane, że uszy powinny być czyszczone regularnie. Tak naprawdę, osoby, które nie mają problemów laryngologicznych, nie muszą nawet martwić się o tę kwestię, bo ich uszy czyszczą się same. Nie zaleca się też usuwania nadmiaru wydzieliny.

To zbyt częste czyszczenie uszu może być bardziej problematyczne. Głębokie wsuwanie patyczków higienicznych nie tylko nie ogranicza ilości woskowiny, ale nawet przyczynia się do jej nadmiernego tworzenia się. Przesadna higiena może więc zatykać uszy i tworzyć tak zwany korek woskowinowy. Ten ostatni często staje się tak twardy i tak kłopotliwy, że jedynie specjalista może sobie z nim poradzić.

Czyszcząc uszy najlepiej nie sięgać po jakiekolwiek preparaty. Osoby, które nie mają problemów z woskowiną wydzielającą się w dużych ilościach, z pewnością powinny ograniczać się do stosowania w tym celu ciepłej wody i delikatnego mydła lub żelu myjącego. Mycie uszu przynosi najlepsze rezultaty podczas kąpieli. Można wtedy skorzystać z słuchawki prysznica pamiętając jednak, aby strumień wody nie był zbyt intensywny. Czyszcząc uszy dobrze jest też pamiętać o tym, aby nie myć innej niż zewnętrzna części ucha. Patyczek jest niedopuszczalny, jeśli jednak nie chcemy, aby w uszach zalegała woda, możemy skorzystać z płatków kosmetycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *