Poduszki dekoracyjne – co warto o nich wiedzieć?

kobieta trzyma poduszkę dekoracyjną

Jak zmienić charakter salonu, udekorować go i wprowadzić do niego nieco życia, a jednocześnie nie narażać się na przesadnie duże wydatki? Sposobów na osiągnięcie tego celu może być co najmniej kilka. Jednym z najskuteczniejszych wydaje się inwestycja w poduszki dekoracyjne. Na co powinniśmy zatem zwracać szczególną uwagę poszukując tych najbardziej wartościowych?

Po pierwsze – odpowiedni rozmiar

Dzisiejsze salony przeważnie nie są zbyt dużymi pomieszczeniami. Zależy nam na tym, aby panowała w nich rodzinna atmosfera sprzyjająca serdeczności. Nie chcemy jednak, aby cel ten został osiągnięty poprzez zagracenie przestrzeni. Warto więc pamiętać, że choć poduszki dekoracyjne https://meble-bik.pl/pol_m_meble-tapicerowane_poduszki-896.html mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, nie będą rozwiązaniami wartościowymi, jeśli okażą się za duże lub za małe.

Niestety, w tym miejscu natrafiamy na pierwszą poważną niedogodność. Okazuje się, że poduszki nie są rozwiązaniami, które możemy kupować spontanicznie, tylko dlatego, że jedna z nich bardzo się nam spodobała. Przed wyruszeniem na zakupy należy starannie wymierzyć krzesła, kanapy oraz inne meble, na których chcemy umieścić poduszki. Na szczęście, wybór jest na tyle duży, że ograniczenie rozmiarowe nie powinno być dla nas przeszkodą.

Po drugie – ciekawy kształt

Gdy już wiemy, jaka powinna być optymalna wielkość poduszek w naszym salonie, możemy zainteresować się również ich kształtem. Tu warto zwrócić uwagę nie tylko na jego powiązanie z kształtem posiadanych przez nas mebli, ale i do funkcji pełnionych przez poduszki. Ich nazwa sugeruje, że mamy do czynienia z rozwiązaniami dekoracyjnymi, warto jednak pamiętać, że mówimy również o kilku innych ich zastosowaniach. Poduszki mogą zapewnić nam dodatkowe miejsca do siedzenia, gdy w naszym domu pojawią się goście. Mogą być też wykorzystywane jako podpora zapobiegająca bólowi szyi i kręgosłupa, gdy oglądamy telewizję lub czytamy książki. Ułożone na pufie poduszki dekoracyjne znakomicie sprawdzają się też w charakterze podnóżka.

Różnorodność kształtów jest mocnym argumentem przemawiającym za zakupem poduszek i przyczyniającym się do tego, że cieszą się one dziś tak dużą popularnością. O największym wyborze możemy mówić niezmiennie w kontekście poduszek prostokątnych oraz kwadratowych. W sprzedaży dostępne są jednak również poduszki o kształcie wałków, egzemplarze okrągłe, a nawet nowoczesne poduszki-supły. Jeśli spędzamy dużo czasu na sofie lub narożniku, najlepiej postawić na modele o bardziej klasycznych kształtach. Są one znane z tego, że mają znacznie bardziej uniwersalne zastosowania. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na podkreśleniu ich funkcji ozdobnej, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby popuścić wodze fantazji.

Po trzecie – wartościowy materiał

Mała poduszka dekoracyjna
Mała poduszka dekoracyjna

Czy wybierając optymalną wielkość i kształt poduszek dekoracyjnych możemy mieć już pewność, że będą one rozwiązaniami sprawdzającymi się i spełniającymi nasze oczekiwania? Jeśli chcemy być w pełni zadowoleni z zakupu, pamiętajmy także o tym, jak dużą rolę ma do odegrania w tym wypadku właściwy dobór materiału. Zarówno wówczas, gdy w grę wchodzą poszewki, jak i wypełnienia, wybór jest dość duży.

Poszewki przeważnie są wykonane z miłego w dotyku aksamitu o miękkiej powierzchni. Są wyjątkowo piękne, a jedynym ich minusem jest konieczność włożenia niemałego wysiłku w związane z nimi zabiegi pielęgnacyjne. Ciekawie prezentują się także poduszki bawełniane, jedwabne oraz satynowe. W sprzedaży dostępne są też modele poliestrowe. Te jednak zwykle są wybierane przede wszystkim dlatego, że nie są przesadnie drogie. Poliester znany jest z tego, że szybko się elektryzuje, a do tego dość szybko się gniecie.

Także wówczas, gdy w grę wchodzą wypełnienia poduszek dekoracyjnych, mamy w czym wybierać. Modelami najbardziej popularnymi są te, które wypełnia naturalne pierze, jeśli jednak w naszym domu mieszkają alergicy, lepszą opcją będzie kilka silikonowa. Duża popularnością cieszy się też wata poliestrowa, choć tu za najmocniejszą stronę tego rodzaju wypełnienia uważa się cenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *