Tapczaniki dla dzieci – jak wybrać najlepszy?

dziecko z matką

Już od pierwszych dni życia dziecka mamy świadomość tego, jak ważny jest w jego życiu dobry, spokojny sen. Początkowo zagwarantowanie mu odpowiednich warunków nie jest trudne. Maluch najpierw śpi razem z mamą, z czasem otrzymuje jednak własne łóżeczko, z którego może korzystać. Co jednak zrobić, gdy łóżeczko staje się za małe? Rozwiązaniem stosowanym w takim przypadku najczęściej jest inwestycja w tapczaniki dla dzieci. Oczywiście, nie powinny być one wybierane w sposób przypadkowy.

Przegląd najzdrowszych materiałów

Tapczaniki dla dzieci dostępne dziś w sprzedaży są meblami wykonywanymi z różnych tworzyw. Gdybyśmy jednak mieli wskazać na to, które cieszy się najlepszą opinią, z pewnością byłoby nim drewno. Zbudowanych jest z niego wiele mebli, a łóżka drewniane są już od lat uważane nie tylko za najwygodniejsze, ale i za szczególnie bezpieczne.

Oczywiście, poszczególne gatunki drewna różnią się między sobą. Najsolidniejsze jest drewno sosnowe i bukowe. Nic więc dziwnego, że to właśnie tapczaniki wykonane z tych gatunków pojawiają się w sprzedaży najczęściej. Modne są także modele wykonane z płyt MDF. Te nie są aż tak solidne. Nie można jednak nie docenić tego, że ich niższa cena rekompensuje ewentualne braki.

Wybierając ten gatunek, który powinien sprawdzić się najlepiej, zwykle zwraca się uwagę przede wszystkim na cenę poszczególnych rozwiązań. Pewna rolę odgrywają jednak także predyspozycje konkretnego dziecka i tak małemu alergikowi najwięcej korzyści przyniesie mebel z drewna sosnowego. Słowa uznania pod jego adresem nie są zresztą wypowiadane na wyrost. Mamy przecież do czynienia z gatunkiem znanym ze swoich właściwości antystatycznych. Tapczanik z drewna sosnowego również powinien być regularnie czyszczony, faktem jest jednak to, że mamy do czynienia z gatunkiem, który nie przyciąga kurzu, a tym samym nie sprzyja również rozwojowi roztoczy.

Malowanie tapczaników farbami i dziecięce zdrowie

Może się wydawać, że wybór tapczanika dla dzieci nie powinien być trudny. Skoro wiemy już, że to właśnie drewno jest najbardziej odpowiednim materiałem, nie pozostaje nam nic innego, jak tylko skorzystać właśnie z niego. Istnieje jednak jeszcze jedno pytanie, na które powinniśmy sobie odpowiedzieć przed zakupem. Pytanie to dotyczy farb wykorzystywanych do malowania mebli. O problemie można mówić na dwóch płaszczyznach. Na pierwszy plan wysuwa się kwestia wpływu poszczególnych kolorów na samopoczucie dziecka. Nie brakuje jednak osób, które chcą wiedzieć także, jak konkretne rodzaje farb oddziałują na zdrowie malucha.

Psychologia koloru podpowiada, aby stawiać przede wszystkim na odcienie pastelowe. Te zwykle nie tylko wprowadzają optymistyczny nastrój w pomieszczeniu, ale również przyczyniają się do tego, że pokój staje się jaśniejszy. Warto stawiać także na biele i szarości. Ich neutralny charakter sprawia, że nie wychodzą z mody. Plusem tych odcieni jest także to, że pozwalają na cieszenie się tapczanikiem nawet pomimo wprowadzania innych, radyklanych zmian, które wpływają na postrzeganie pokoju dziecka.

Tapczanik dla dziecka Masza
Tapczanik dla dziecka Masza

Przed zakupem tapczanika warto upewnić się, czy był on malowany tak zwanymi farbami ekologicznymi. Kwestie związane z ich toksycznością są poruszane przeważnie przez rodziców małych alergików. Problem jest jednak bardziej złożony. Brak alergii w dzieciństwie nie oznacza przecież, że nie da ona o sobie znać w późniejszym życiu. Jeśli więc pojawia się podejrzenie, że jakość farb wykorzystanych do malowania tapczanika pozostawia wiele do życzenia, najlepszą opcją wydaje się rezygnacja z takiego zakupu. Najbardziej nietoksycznym składem charakteryzują się ekologiczne farby wodne. One też powinny być przez nas postrzegane jako najskuteczniejsze rozwiązania.

Tapczanik na lata

Wysokiej jakości tapczaniki dziecięce nie należą do rozwiązań tanich. Przy ich zakupie warto myśleć więc o przydatności konkretnego modelu przez długi czas. Chcąc mieć pewność, że tapczanik będzie nam służył przez przynajmniej kilka lat, dobrze jest postawić na model o wymiarach wynoszących 140 na 70 centymetrów. Dziecku będzie w nim wygodniej. Warto też stawiać na modele z szufladą pozwalające na lepszą organizację przestrzeni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *